Osazování balkonů

Osazování okenních   a balkonových truhlíků je v současné době nejčastějším způsobem uplatnění páskatých pelargonií. Obdobně jako při pěstování v hrncích, jsou i do okenních truhlíků nejvhodnější nižší odrůdy. O barevném seskupení odrůd rozhodujete sami, muškáty se navzájem velmi dobře snáší. Pokud vybíráme i jiné rostliny, volíme takové, které svými nároky odpovídají požadavkům muškátů.
Balkon s převislými pelargoniemiTruhlíky osazujeme až v druhé polovině května, na běžný metr počítáme 4-5 rostlin podle odrůdy muškátu. Při kombinaci s jinými rostlinami použijeme sazenic muškátů méně. Dnes obvykle volíme samozavlažovací truhlíky, které nám pomohou docílit dobré a správné zálivky, a zároveň dobré distribuce hnojiva pro muškáty až ke kořenům.
Na slunném stanovišti muškáty nikdy nezaléváme v poledních hodinách, ale vždy večer, nebo ráno. Nejvhodnější je odstátá voda, zálivka příliš studenou vodou vyvolává poruchy kořenového systému, a tím i pak následně nadzemní části rostliny. Důsledně dbáme na zdravý stav rostliny, veškeré žluté listy ihned odstraňujeme , totéž pak uděláme i s odkvetlou částí květů.
Pelargonie na zimu nevyjímáme, necháme je přezimovat společně s truhlíkem. Přestěhujeme je do světlé, bezmrazé místnosti a omezíme zálivku na minimální možnou míru. V předajří ( únor, březen) rostliny vyjmeme, seřízeneme, a zasadíme zpět do truhlíku do čerstvé země. Nikdy nepěstujeme pelargonie ve stejném substrátu, protože žádné , byť sebelepší přihnojení nemůže vyrovnat výživu nového, odpočatého substrátu.

Doporučujeme : Zahradnictví Polička